Gimnazjum imienia Jana Pawła II

Miasto i Gmina Działoszyn

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ WFOŚiGW W ŁODZI

W najbliższych latach należy oczekiwać szybkiego wzrostu wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Wynika to z korzyści jakie przynosi ich stosowanie – zwiększenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego, jak również korzyści ekologiczne przejawiające się zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla.

Do odnawialnych źródeł energii wg definicji przyjętej przez Unię Europejską zalicza się źródła odnawialne inne niż paliwa kopalne, czyli:

• z biomasy (produkty z rolnictwa i leśnictwa, odpady z rolnictwa, leśnictwa i przemysłu produkcji żywności oraz nie przetworzone odpady drzewne i korkowe).

Udział w Projekcie umożliwił młodym ludziom zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podejmowania działań w zakresie poprawy stanu środowiska. Pozwolił też na podnoszenie stanu świadomości ekologicznej oraz promocję zagadnień dotyczących ekologii,                                 a w szczególności poszukiwania odnawialnych źródeł energii w naszym regionie.                 Poprzez realizację Projektu zapewniona została również promocja trwałości środowiska                           oraz zrównoważonego rozwoju, a także rozwój społeczeństwa informacyjnego.

KONKURSY w ramach projektu Odnawialne Źródła Energii

• Konkurs plastyczny pn. ”Ekologia w Moim Regionie – Odnawialne Źródła Energii” skierowany był do dzieci z przedszkoli z terenu Miasta i Gminy Działoszyn.

I miejsce w konkursie zdobyło przedszkole BAJKA w Działoszynie

• Konkurs na broszurę „Energia odnawialna jak z niej korzystać” skierowany  do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu MiG Działoszyn.

I miejsce w konkursie zdobyła szkoła podstawowa im. Marii Konopnickiej                    w Raciszynie

I miejsce w kategorii gimnazjów zdobyło Gimnazjum im. Jana Pawła II                                w Działoszynie

• Konkurs na fotoreportaż „Energia przyszłości w obiektywie”
    dla uczestników   eko - szkoły w Zakopanem.

I miejsce zdobył uczeń Gimnazjum im. Jana Pawła II w Działoszynie                           Mikołaj Mielczarek

• Akcja edukacyjna „Posadź roślinę energetyczną”, której celem jest
    edukacja w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, w szczególności wykorzystania biomasy pochodzącej z upraw roślin energetycznych.

Rok szkolny 2009/2010 rozpoczety !!

Już tydzień szkoły za nami. Większość uczniów wspomina jeszcze wakacje i rozpoczyna nowy rok szkolny. Jest to szczególne przeżycie dla pierwszych klas, ponieważ czekają na nich nowi nauczyciele i koledzy. Mamy nadzieję że szybko zaklimatyzują sie w naszej szkole.

8 marca - DZIEŃ KOBIET!!!
Wszystkim Paniom w dniu ich święta życzymy wszystkiego dobrego, mniej zmartwień i więcej słońca na co dzień.

11 stycznia - DO KOŃCA ŚWIATA I JEDEN DZIEŃ DŁUŻEJ!!!
XVII Finał Wielkiej Orkiestry Pomocy przeszedł do historii. Na rzecz ogromnej akcji charytatywnej pieniądze zbierało ponad 120 tys. wolontariuszy. Dochód przeznaczony był na profilaktykę nowotworową
u dzieci. Nasze gimnazjum również ma wolontariuszy, którzy co roku zbierają pieniądze by chociaż w taki sposób pomagać chorym dzieciom. Wierzymy, że możemy coś zmienić na lepsze.

10 stycznia - ŻAKINADA
Ach co to był za bal!!!
10 stycznia 2009 r. odbył się bal trzecioklasistów zwany u nas ŻAKINADĄ. Rozpoczął go tradycyjny polonez przygotowany przez
mgr I. Czeropską.
Zatańczyli z gracją i powagą.
Taniec przyszłych absolwentów wywołał zachwyt ich rodziców, nauczycieli oraz kolegów. Oglądając to podniosłe wydarzenie, zgromadzeni rodzice
i zaproszeni goście nie kryli wzruszenia.
Następnie pan dyrektor Arkadiusz Górczyński uroczyście otworzył imprezę, życząc wszystkim dobrej zabawy. Zespół muzyczny wprowadził towarzystwo w świetny nastrój, a nogi same rwały się do tańca.
Wszyscy wspaniale bawili się przy dyskotekowych rytmach.
O poczęstunek zadbali bardzo zaangażowani w tę uroczystość rodzice.
Choć to już za nami, wspomnienia pozostaną w naszych sercach oraz
na zdjęciach.